За два літні місяці шахісти Високопільського району не лише відпочили від напруженого графіку календарних змагань, а й встигли за ними засумувати. Щоб полегшити їх “страждання” районна федерація шахів організувала дводенний розиграш відразу чотирьох кубків, чого за минулі 18 років не траплялося.
3 серпня першими у шаховий бій пійшли самі юні гравці. Для вікової категорії (1 – 6 класів) було започатковано новий турнір “Нам тут жити”. Чули й застереження, мовляв серед літа малечу не збереш. Та мабуть подібні “страшилки” не про наш край і не про нашу федерацію. Зібралися і пограли, і корисно провели години дозвілля, і перегорнули ще одну сторінку у шаховій історії району.
Кубок був один, та шляхи до його здобутку мали два напрямки. Вперше ми вирішили застосувати нову схему для виявлення володаря головного призу. Оскільки останнім часом до шахів залучилася велика кількість дівчаток, для них “забронювали” місце у головному протистоянні турніру. Змагання відбувалися мов у піраміді по “лінії хлопців” і по “лінії дівчат”. Два переможці наприкінці мали визначити у грі між собою володаря почесного трофея.
Перед описом спортивних результатів, відзначу те чим ми гордимося перш за все. Це дебютанти, тобто ті, хто вперше присів за шахівницю, щоб зробити свій перший хід і тим самим бути прийнятим до лав районної федерації. Цього ранку шахову “родину” поповнили нові імена: Софія Литвин, Поліна Прокопів, Ангеліна Толстой і наш гість із Києва Кирило Жданов.
Серед дівчаток у відрив зі старту пішла досвідчена Вікторія Прополя, яка у коловому турнірі не зазнала втрат. На дві інші сходинки п’єдесталу реально претендувала група із п’яти шахісток – Тетяна Гребенюк, Дарія Колесник, Поліна Гончаренко, Валерія Балуца та Анастасія Гриньок. Все стало на місця лише після ігор останнього тура. Трійка призерів набула такого вигляду:
1 місце – Вікторія Прополя;
2 місце – Тетяна Гребенюк;
3 місце – Анастасія Гриньок.
Паралельним маршрутом до кубкової вершини рухалися хлопці. У них “місце під Сонцем” виборювали місцеві Віталій Пенський, Євген Чухрай, Борис Золотарьов, Олександр Фурман, Сергій Рубан, Кірілл Михальченко, Тимур Гриньок.
Посилити склад учасників змагань прибули гості із Архангельського – брати Владислав і Роман Ратушні. Як видно, щодо імен претендентів, “бійня” цього разу була ще та! І це за відсутності групи визнаних лідерів районих дитячих шахів Данила Мануйленка, Олександра Криворотька, Богдана Позняка, Дем’яна Назаренка. Добре, що у нас така на сьогодні численна шахова аудиторія, що відсутніх (на морі, в гостях у бабусі, на екскурсіях) юних шахістів знайшлося ким замінити і кількістю, і за спортивним протистояннім. У стикових поєдинках між лідерами двох підгруп за 3-є місце Роман Ратушний переміг Кірілла Михальченка. За перший рядок і перепустку до розиграшу трофея Олександр Фурман здолав старшого брата бронзового призера – Владислава. Ось така у результаті вийшла призова трійка:
1 місце – Олександр Фурман;
2 місце – Владислав Ратушний;
3 місце – Роман Ратушний.
Звертає увагу на себе черговий успіх (друга перемога поспіль) у дитячих перегонах Олександра Фурмана і закономірний “призовий дуплет” юних архангельсих шахістів.
У напруженній боротьбі Олександр Фурман переміг Вікторію Прополю і отримав на зберігання перехідний кубок “Нам тут жити”.
Додам, що обидва фіналісти вчаться в одному класі місцевої ВСШІ “Обдарованність” ХОР. Крім них цей клас у змаганнях представляло ще четверо гравців, загалом шестеро однокласників. Ви думаєте, що для нас це поодинокий випадок або виняток. Ось, будь ласка ще. 4-А клас Високопільської школи теж зібрав шаховий “спецзагін” із шести інтелектуалів. Цікаво спостерігати за їх заочною “боротьбою” у цьому напрямку. А ось у складах переможців і призерів турнірів прізвища старших за віком з’являються поки що частіше.
Цікаво виглядають і ще деякі цифри їх участі у цьому турнірі: 6 клас гімназії (5 хлопців і 1 дівчинка), проти 4-А класу місцевої школи (1 хлопець і 5 дівчат). В цілому ж таке “змагання” йде на користь всім.
Турнір завершувався казково. ВСІМ (не помилка – всім!) дітям, що взяли участь у турнірі було вручено подаруночки, призерам – ще й дипломи та медалі, переможцю новий кубок з гравіюванням “Шаховий кубок “Нам тут жити”. Смт. Високопілля”. Чи варто вказувати, що при такій увазі дорослих до дітей, морозива теж не бракувало.
Завтра, 4 серпня продовження шахових змагань. Вони переїжджають на літню терасу кафе “Лакомка”, але вже матимуть зовсім інший акцент та розглядаються під кутом суму, поваги і пам’яті. За шахівницями на V Меморіалі пам’яті Станіслава Пристемського зберуться досвідчені шахісти із декількох населених пунктів та гості району, ветерани гри та талановита молодь. Гратимуть щоб віддати данину людині, яка при житті багато допомагала федерації шахів у її становленні і розвитку гри в районі. Окрім нового кубка від родини Станіслава Івановича, федерація у знак поваги додасть спортивної мотивації, виставивши для розиграшу ще два призи – Кубок Федерації та Кубок Молоді. Подібне часто зустрічається у боксі, де боротьба нерідко йде за декілька чемпіонських поясів! Ми вирішили піти на сміливий експеримент. Такого у нас ще не було, але й не нам вагатися чи боятися нового. Кожного разу щось вигадуємо і вигадуємо.
Щоб підготувати і організувати два такі різні шахові дня, ми залучилися підтримкою багатьох людей. Приємно, що її постійно відчуваємо від наших земляків. Високопільська районна федерація шахів та благодійна група “Нам тут жити” дякують ОФГ “Тетяна” (родині Пристемських – Себро), керівництву ВСШІ “Обдарованність” ХОР, СТОВ “Нива”, кафе “Лакомка”, магазинам “Камелія”, “Альбатрос” і “Тетяна”, Володимиру Осадчому, Олександру Куреленку, Юрію Жакоміну, всім тим, хто розуміє і безкорисливо підтримує нашу діяльність.
Ігор Урбанський, голова Високопільської районної федерації шахів